ПРОГРАМА НОЕМВРИ 2021 – ПУБЛИКАТА СЕКОГАШ ГИ БИРА ФИЛМОВИТЕ

ПРОГРАМА НОЕМВРИ 2021 – ПУБЛИКАТА СЕКОГАШ ГИ БИРА ФИЛМОВИТЕ

Филмот ТОМА на Драган Бјелогрлиќ, динамична сторија за животот и доживувањата на легендарниот пејач Тома Здравковиќ, како секој вистински филмски хит на Балканот, веќе ...
ПРОГРАМА ЗА 7-МОТО ИЗДАНИЕ НА ЕТНОФФ – Меѓународен студентски фестивал на етнографски филм

ПРОГРАМА ЗА 7-МОТО ИЗДАНИЕ НА ЕТНОФФ – Меѓународен студентски фестивал на етнографски филм

Во организација на Македонското студентско етнолошко друштво на 17 октомври (недела) од 17:00 ч. започнува 7-то издание на фестивалот ЕТНОФФ. Програма на фестивалот: 17 ...
„ПЕКОЛОТ“, ПРВИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ИГРАН ФИЛМ ВО СВЕТСКАТА КИНЕМАТОГРАФИЈА,НА ПРОГРАМАТА НА КИНОТЕКАТА СО ПИЈАНО ПРИДРУЖБА НА МАРИО МАРИЈАНИ

„ПЕКОЛОТ“, ПРВИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ИГРАН ФИЛМ ВО СВЕТСКАТА КИНЕМАТОГРАФИЈА,НА ПРОГРАМАТА НА КИНОТЕКАТА СО ПИЈАНО ПРИДРУЖБА НА МАРИО МАРИЈАНИ

Дигитално реставрираната верзија на ПЕКОЛОТ, снимен во 1911 г. според епот на Данте, ќе биде прикажана на 19 октомври (вторник), во 20:00 ч. На 19 ...
100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ ВО КИНОТЕКА: КРАТКИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ И ОТКРИВАЊЕ НА МУРАЛ ВО ЧЕСТ НА ВЕЛИКАНОТ

100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ ВО КИНОТЕКА: КРАТКИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ И ОТКРИВАЊЕ НА МУРАЛ ВО ЧЕСТ НА ВЕЛИКАНОТ

100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ ВО КИНОТЕКА: КРАТКИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ И ОТКРИВАЊЕ НА МУРАЛ ВО ЧЕСТ НА ВЕЛИКАНОТ На 7 септември, вторник, во 20:00 ...
СПЕЦИЈАЛНАТА НАГРАДА НА ЖИРИТО ЗА ФИЛМОТ „СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ВО КАРЛОВИ ВАРИ

СПЕЦИЈАЛНАТА НАГРАДА НА ЖИРИТО ЗА ФИЛМОТ „СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ВО КАРЛОВИ ВАРИ

Дебитанскиот долгометражен филм на младата режисерка Дина Дума „Сестри“, во продукција на „Лист продукција“ ја освои престижната СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ОД ЖИРИТО во програмата „Источно ...
20 ГОДИНИ „ПРАШИНА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: СПЕЦИЈАЛНА ПРОЕКЦИЈА ВО ЛЕТНОТО КИНО НА 29 АВГУСТ

20 ГОДИНИ „ПРАШИНА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: СПЕЦИЈАЛНА ПРОЕКЦИЈА ВО ЛЕТНОТО КИНО НА 29 АВГУСТ

Јубилејот 20 години од премиерата на „Прашина“ на Милчо Манчевски на отворањето на Венецискиот фестивал во 2001, ќе се одбележи со презентација на филмот ...
Премиера на документарниот видео колаж „Тајните архиви на Скопје – Раѓањето на градот“

Премиера на документарниот видео колаж „Тајните архиви на Скопје – Раѓањето на градот“

На 10ти август (вторник) со почеток во 20:00 часот во летното кино на Кинотеката премиерно ќе биде прикажан вториот краток филм за старо Скопје, ...