Фестивалот „Браќа Манаки“ лауреат на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

Фестивалот „Браќа Манаки“ лауреат на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

Денес (16 март) во Белград, во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ свечено ќе му ...
БАЛКАНЕ МОЈ, СО ХОЛИВУДСКИ ВКУС, пишува Игор Анѓелков

БАЛКАНЕ МОЈ, СО ХОЛИВУДСКИ ВКУС, пишува Игор Анѓелков

СВЕДОК (I Witness) Игран филм, Македонија/Швајцарија/Ирска 2018, 115 мин., колор, ДСП Режија: Митко Панов Сценарио: Митко Панов, Владислав Пасиковски (Wladyslaw Pasikowski) Улоги: Бруно Ганц, ...
СОВРШЕН ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ НА РАБОТ ОД ВОЗМОЖНОТО, пишува Игор Анѓелков

СОВРШЕН ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ НА РАБОТ ОД ВОЗМОЖНОТО, пишува Игор Анѓелков

МЕДЕНА ЗЕМЈА (Honeyland) Документарен филм, Северна Македонија 2019, 87 мин., колор, ДСП Режија: Тамара Котевска, Љубомир Стефанов Кинематографери: Фејми Даут, Самир Љума Монтажер/продуцент: Атанас ...
ЗАПОЧНА СНИМАЊЕТО НА ИГРАНИОТ ФИЛМ “ХОМО“

ЗАПОЧНА СНИМАЊЕТО НА ИГРАНИОТ ФИЛМ “ХОМО“

По повеќемесечни интензивни подготовки, продукциската куќа “Скопје Филм Студио“, заедно со режисерот Игор Иванов, денес започна со снимање на долгометражниот игран филм ХОМО [lat. ...
СКОПСКА ПРЕМИЕРА НА ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМ „МАНАКИ – ПРИКАЗНА ВО СЛИКИ“

СКОПСКА ПРЕМИЕРА НА ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМ „МАНАКИ – ПРИКАЗНА ВО СЛИКИ“

Синоќа во Кинотеката на Македонија се одржа скопската премиера на документарниот филм за Јанаки и Милтон Манаки, МАНАКИ – ПРИКАЗНА ВО СЛИКИ (Manaki – Story in ...