КОСОВСКИОТ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР НА КИНОТЕЧНАТА ПРОГРАМА

КОСОВСКИОТ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР НА КИНОТЕЧНАТА ПРОГРАМА

Од вечерва, 8 ФЕВРУАРИ (ВТОРНИК), 20:00 ч. на програмата на Кинотеката е косовско-македонско-чешко-луксембуршко-албанската копродукција УЛИШТЕ (Hive) на дебитантката Блерта Башоли (Blerta Basholli) во шест ...
ПРОЕКЦИЈА НА „СЕСТРИ“ И РАЗГОВОР СО ДИНА ДУМА И АКТЕРКИТЕ ВО ФИЛМОТ

ПРОЕКЦИЈА НА „СЕСТРИ“ И РАЗГОВОР СО ДИНА ДУМА И АКТЕРКИТЕ ВО ФИЛМОТ

Македонскиот игран филм СЕСТРИ, дебитантско долгометражно остварување на Дина Дума, во текот на февруари ќе има неколку проекции во Кинотеката. На првата проекција на ...
ПРОДОЛЖЕН ЗИМСКИ РАСПУСТ – ПРОДОЛЖЕНО КИНО УТРО

ПРОДОЛЖЕН ЗИМСКИ РАСПУСТ – ПРОДОЛЖЕНО КИНО УТРО

Почитувани, Со продолжувањето на зимскиот распуст, Кинотеката реши да ги почести најмладите посетители со уште филмска недела и својата програма КИНО УТРО ја надополни ...
„СЛУЧАЈОТ МАКАВЕЕВ“ НА ГОРАН РАДОВАНОВИЌ СО ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРОЕКЦИИ НА 29 НОЕМВРИ

„СЛУЧАЈОТ МАКАВЕЕВ“ НА ГОРАН РАДОВАНОВИЌ СО ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРОЕКЦИИ НА 29 НОЕМВРИ

На 26 НОЕМВРИ (ПЕТОК) во организација на Српскиот културно-информативен центар „Спона“ и Кинотеката беа промовирани два документарни долгометражни филмови на Горан Радовановиќ (Goran Radovanović), ...
ГОРАН РАДОВАНОВИЌ ГОСТИН ВО КИНОТЕКАТА СО ДОКУМЕНТАРЦИТЕ ЗА ДУШАН МАКАВЕЕВ И ПЕТЕР ХАНДКЕ

ГОРАН РАДОВАНОВИЌ ГОСТИН ВО КИНОТЕКАТА СО ДОКУМЕНТАРЦИТЕ ЗА ДУШАН МАКАВЕЕВ И ПЕТЕР ХАНДКЕ

Горан Радовановиќ (Goran Radovanović), еден од најагилните документаристи последниве години во српската кинематографија, на 26 НОЕМВРИ (ПЕТОК) гостува во Кинотеката на Македонија со неговите ...
ПРОМЕНА ВО ФИЛМСКАТА ПРОГРАМА: ДОКУМЕНТАРЦИТЕ НА ГОРАН РАДОВАНОВИЌ ЗА МАКАВЕЕВ И ХАНДКЕ ЌЕ БИДАТ ПРИКАЖАНИ НА 26 НОЕМВРИ (ПЕТОК)

ПРОМЕНА ВО ФИЛМСКАТА ПРОГРАМА: ДОКУМЕНТАРЦИТЕ НА ГОРАН РАДОВАНОВИЌ ЗА МАКАВЕЕВ И ХАНДКЕ ЌЕ БИДАТ ПРИКАЖАНИ НА 26 НОЕМВРИ (ПЕТОК)

Заради трагичната сообраќајна несреќа на македонскиот автобус во Бугарија и деновите на жалост, филмските проекции на кинотечната програма во следните три дена се откажани. ...
Ирската кинематографија на фестивалот КИНЕНОВА

Ирската кинематографија на фестивалот КИНЕНОВА

Во присуство на Амбасадорот на Ирска за Романија, Македонија и Молдавија, Н.Е. Пол МекГери, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорот на Франција во Македонија, Сирил Бомгартнер, ...
„КИНЕНОВА“ ГО СТАРТУВА ИРСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ СКОПЈЕ 2021

„КИНЕНОВА“ ГО СТАРТУВА ИРСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ СКОПЈЕ 2021

Меѓународниот филмски фестивал КИНЕНОВА го започнува првото издание на Фестивалот на современата ирска кинематографија во Македонија. Овој настан свечено ќе биде отворен на 20ти ...