ФИЛМСКА УЧИЛНИЦА – проект за креативна едукација на ученици, наставници и професори

ФИЛМСКА УЧИЛНИЦА – проект за креативна едукација на ученици, наставници и професори

Кинотекa продолжува со својата ФИЛМСКА УЧИЛНИЦА – проект за креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство, наменет за ученици од средните училишта. ...
Јани-Петери Паси е добитник на „Златна камера 300“ на 42. ИФФК „Браќа Манаки“

Јани-Петери Паси е добитник на „Златна камера 300“ на 42. ИФФК „Браќа Манаки“

Со церемонија на свеченото затворање, доделување награди и проекција на филмот „Титаниум“ во режија на Џилија Дукурно и кинематограферот Рубен Импенс синоќа во Битола ...
ПРВИТЕ 40 ГОДИНИ ОД ФЕСТИВАЛСКАТА МЕМОРИЈА НА „БРАЌА МАНАКИ“ СПАКУВАНИ ВО ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ

ПРВИТЕ 40 ГОДИНИ ОД ФЕСТИВАЛСКАТА МЕМОРИЈА НА „БРАЌА МАНАКИ“ СПАКУВАНИ ВО ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ

Фестивалска промоција на монографијата „40 години ИФФК Браќа Манаки“ на Кинотеката на Македонија   Во Малата сала на Домот на културата во Битола беше ...
ПОЧЕСТ ЗА БРАЌАТА МАНАКИ И НАГРАДА ЗА БОРЈАН ЗАФИРОВСКИ  НА „БАЛКАН ФИЛМ-ФУД ФЕСТИВАЛ“ ВО ПОГРАДЕЦ

ПОЧЕСТ ЗА БРАЌАТА МАНАКИ И НАГРАДА ЗА БОРЈАН ЗАФИРОВСКИ НА „БАЛКАН ФИЛМ-ФУД ФЕСТИВАЛ“ ВО ПОГРАДЕЦ

  Годинешното издание на малиот, но значаен за регионот „Балкан филм-фуд фестивал“ (Balkan Film & Food Festival / Балкански фестивал на филм и храна), ...
42. „БРАЌА МАНАКИ“: ФИЛМОВИ ВО НАТПРЕВАРУВАЧКАТА ПРОГРАМА ВО СЕЛЕКЦИЈА НА СЛАЃАН ПЕНЕВ

42. „БРАЌА МАНАКИ“: ФИЛМОВИ ВО НАТПРЕВАРУВАЧКАТА ПРОГРАМА ВО СЕЛЕКЦИЈА НА СЛАЃАН ПЕНЕВ

Филмовите селектирани во програмата на годинешнава компетиција „Камера 300“ нудат тематска, стилска и културна разновидност. Се обидовме да вклучиме дела со висока естетика, дела ...
„ГОЛЕМА ЅВЕЗДА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ“ ЗА СЕВЕРЏАН БАЈРАМ

„ГОЛЕМА ЅВЕЗДА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ“ ЗА СЕВЕРЏАН БАЈРАМ

Годинешен добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на Друштвото на филмски работници на Македонија е Северџан Бајрам. Северџан Бајрам (1966, Скопје), е ...