3 PRILL (E MËRKUR) ora 18:00
10 PRILL (E MËRKUR) ora 18:00

IN MEMORIAM: ABDULAH SIDRAN
A TË KUJTOHET DOLLY BELLI
(Sjećaš li se Dolly Bell)
Film artistik, Bosnjë dhe Hercegovinë (SFRJ)
1981, 110 min., kolor, 35 mm
Regjia: Emir Kusturica
Skenari: Emir Kusturica, Abdullah Sidran
Rolet: Sllavko SHtimac, Sllobodan Aligrudiq, Liljana Blagoeviq, Pavle Vuisiq, Mira Banjac

 

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

 

2 PRILL (E MARTË) ora 20:00
LOLITA
(Lolita)
Film artistik, SHBA, Francë
1997, 137 min., kolor, 35mm
Regjia: Adrian Lyne
Skenari: Stefen Shif
Rolet: Xheremi Ajrons, Melanie Grifit, Frank Langella, Dominik Svon

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

 

3 PRILL (E MËRKUR) ora 20:00
LAUREATET E VËLLEZËRVE MANAKI
PARAZIT
(Parasite)
Film artistik, Koreja e Jugut
2019, 132 min., kolor, DCP
Regjia: Bong Joon-ho
Skenari: Bong Joon-ho, Han Jin-won
Rolet: Song Kang Ho, Lee Sun Kyun, Cho Yeo Yeong, Choi Woo Shik

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

 

4 PRILL (E ENJTE) ora 20:00
21 GRAM
(21 Grams)
Film artistik, SHBA
2003, 124 min, 35 mm
Regjia: Alehandro Gonzalez Inarritu
Skenari: Alejandro Gonzalez Inarritu, Guillermo
Rolet: Shon Pen, Naomi Uots, Benisio Del Toro
Drejtor i fotografisë: Rodrigo Prieto

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

 

5 PRILL (E PREMTE) ora 20:00
NETËT FILMIKE TË GRUPIT B4 TË VISHEGRADIT

 

 

 

 

 

 

 

 

6 PRILL (E SHTUNË) ora 18:00
AVENTURA E MADHE E MACES RU
(Mon chat et moi, la grande aventure de Rrou)
Film artistik, Francë
2023, 83 min., kolor, DCP
Regjia: Gejom Majdaçevski
Skenari: Gejom Majdaçevski, Mishel Suhaite, Mauris Zhenevoa
Rolet: Kapusin Saison Fabres, Korin Masiero, Lusie Laurant, Nikolas Umbendstok, Zhuliet Gili

Kategoria e moshës: Për të gjitha grupë-moshat
Bileta: 150 denarë

 

 

6 PRILL (E shtunë) ora 20:00
NETËT FILMIKE TË GRUPIT B4 TË VISHEGRADIT

(Zimna wojna)

 

 

 

 

 

 

 

7 АПРИЛ (НЕДЕЛА) 20:00ч
8 АПРИЛ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00ч
9 АПРИЛ (ВТОРНИК) 20:00ч
ГРЧКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

 

 

9 PRILL (E MARTË) ora 18:00
MEMENTO
(Memento)
Film artistik, SHBA
2000, 113 min, 35 mm
Regjia: Kristofer Nolan
Skenari: Xhonatan Nolan
Rolet: Gaj Pirs, Kerri-En Mos, Xho Pantoliano
Drejtor i fotografisë: Voli Fister

 

 

 

 

10 PRILL (E MËRKUR) ora 20:00
LAUREATET E VËLLEZËRVE MANAKI
AMADEUS
(Amadeus)
Film artistik, SHBA / Francë / Itali
1984, 160 min., kolor, 35mm
Regjia: Milosh Forman
Skenari: Piter Shafer
Rolet: F. Muej Abraham, Tom Halls, Elizabet Berixh
Drejtor i fotografisë: Miroslav Ondriçek

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

12 PRILL (E PREMTE) ora 18:00
17 PRILL (E MËRKUR) ora 18:00
MERIMANGJA E SHENJTË
(Holly Spider)
Film artistik, Gjermani, Danimarkë, Francë, Suedi
2022, 117 min., kolor, DCP
Regjia: Ali Abbasi
Skenari: Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami
Rolet: Zar Amir Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Nima Akbarpour, Sara Fazilat, Seema Seyed, Alice Rahimi, M. Ali Nazarian

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

12 PRILL (E PREMTE) ora 20:00
NETËT FILMIKE TË GRUPIT B4 TË VISHEGRADIT

(Invalid)

 

 

 

 

 

 

 

13 PRILL (E SHTUNË) ora 18:00
QENT NË OPERA
(Dogs At The Opera)
Film i animuar, Rusi
2023, 75 min., kolor, DCP
Regjia: Vasilij Rovenski
Skenari: Vasilij Rovenski
Rolet: Ana Starshenbaum, Garik Harlamov

Kategoria e moshës: Për të gjitha grupë-moshat
Bileta: 150 denarë

 

 

 

13 PRILL (E SHTUNË) ora 20:00
NETËT FILMIKE TË GRUPIT B4 TË VISHEGRADIT

 (Moszkva tér)

 

 

 

 

 

 

 

18 PRILL (E ENJTE) ora 12:00
MIRËSEVINI NË SMELLIVILLE
(dubluar në maqedonisht dhe shqip)

 

 

 

 

 

 

 

16 PRILL (E MARTË) ora 18:00
19 PRILL (E PREMTE) ora 18:00
FILMA TË SHKURTËR MAQEDONAS

 

GAZETA, GAZETA
(Papers, papers)
Film dokumentar, Maqedoni
1965, 10 min., kolor, video HD
Regjia: Aleksandar Gjurçinov
Skenari: Cvetan Stanoevski

 

APARTAMENT
(Apartment)
Film i animuar, Maqedoni
1987, 7 min., kolor, video HD
Regjia: Afrodita Markoviq
Skenari: Afrodita Markoviq

 

 

 

 

ZHDUKJA E SUZANA ARSOVËS
(The Missing of Suzana Arsova)
Film me metrazh të shkurtër, Maqedoni
1992, 21 min., kolor, video HD
Regjia: Boris Damovski
Skenari: Zhanina Mirçevska
Rolet: Todorka Kondova-Zafirovska, Predrag Pavlovski, Nenad Stojanovski

 

QËNDRO DREJT!!
(Stay straight!!)
Film me metrazh të shkurtër, Maqedoni
2005, 14 min., kolor, video HD
Regjia: Kristijan Ristevski
Skenari: Kristijan Ristevski
Rolet: Moni Dameski, Mitko Apostolovski, Branko Gjorçev

 

 

AMBI
(Ambi)
Film me metrazh të shkurtër, Maqedoni
2017, 19 min., kolor, vide HD
Regjia: Marija Apçevska
Skenari: Marija Apçevska
Rolet: Dimitria Markovski, Antonia Belazezlkoska, Vlladimir Tuliev

 

 

 

 

 

16 PRILL (E MARTË) ora 20:00
18 PRILL (E ENJTE) ora 18:00
23 PRILL (E MARTE) ora 20:00
QIELI I KUQ
(Afire/Roter Himmel)
Film artistik
2023, 115 min., kolor, DCP
Regjisori: Kristijan Pechold
Skenari: Kristijan Pechold
Rolet: Tomas Shubert, Paula Bir, Langston Uibel, Eno Trebs

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

17 PRILL (E MËRKUR) ora 20:00
LAUREATET E VËLLEZËRVE MANAKI
VRAPO LOLA, VRAPO
(Lola Rennt)
Film artistik, Gjermani
1998, 80 min, 35 mm
Regjisori: Tom Tikver
Skenari: Tom Tikver
Rolet: Franka Potente, Moric Bleibtru, Herbert Knaup, Nina
Drejtor i fotografisë: Frank Griebe

 

 

 

19 PRILL (E PREMTE) ora 20:00
24 PRILL (E MËRKUR) ora 18:00
VIT I VËSHTIRË
(A Difficult year/ Une année difficile)
Film artistik, Francë
2023, 120 min., kolor, DCP
Regjia: Olivier Nakash, Eric Toledano
Skenari: Olivier Nakash, Eric Toledano
Rolet: Pio Marmai, Xhonatan Kohen, Mattju Amalrik, Noemi Merlan, Daniel Lebrun.

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

25 PRILL (E ENJTE) ora 18:00
26 PRILL (E PREMTE) ora 18:00
30 PRILL (E MARTË) ora 20:00
ANATOMIA E RËNISË
(Anatomie d’une chute)
Film artistik, Francë
2023, 152 min., kolor, DCP
Regjia: Zhastin Triet Toledano
Skenari: Zhastin Triet, Artur Harari
Rolet: Sandra Huler, Suan Arlo, Milo Maçado – Graner

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

18 PRILL (E ENJTE) ora 20:00
20 PRILL (E SHTUNË) ora 20:00
23 PRILL (E MARTË) ora 20:00
UNË, KAPITEN
(Io Capitano)
Film artistik, Itali, Francë, Belgjikë
2023, 121 min, DCP
Regjia: Mateo Garrone
Skenari: Mateo Garrone, Massimo Gaudioso, Massimo Keçerini
Rolet: Sejdu Sar, Moustafa Fall
Drejtor i fotografisë: Paolo Karnera

 

 

20 PRILL (E SHTUNË) ora 18:00
FANTAZMA NGA KANTERVILLI
(The Canterville Ghost)
Film i animuar, Britani e Madhe
2024, 89 min., kolor, DCP
Regjisor: Kim Burdon, Robert Çendler
Skenari: Zhill Nju, Keiron Self, Oskar Uilde
Rolet: Toby Xhons, Hju Llori, Fredi Hajmor, Mira Sjal

Kategoria e moshës: me mbikëqyrje prindërore

 

 

 

25 PRILL, ora 20:00

UJI I MADH
(Големата вода/ Тhe Great Water)
Film artistik, Maqedoni / Republika Çeke / SHBA / Gjermani
2004, 93 min., kolor, DCP
Regjia: Ivo Trajkov
Skenari: Ivo Trajkov, Vlladimir Bllazhevski
Rolet: Mitko Apostolovski, Meto Jovanovski, Verica Najdoska, Risto Gogovski, Sasho Kekenovski, Kujaça Nikolina, Maja Stankovska

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

 

26 PRILL, ora 20:00

LULËKUQET MBI MURE
(Црвените булки зад ѕидовите / Red Poppies on the Wall):
Film artistik, Shqipëri
1976, 100 min., bardhë e zi, DCP
Regjia: Dhimitër Anagnosti
Skenari: Petraq Qafzezi, Dhimitër Anagnosti
Rolet: Timo Flloko, Agim Qirjaqi, Kadri Roshi, Alfred Kote, Liza Laska, Anastas Kristofori, Luan Qerimi, Pavlina Mana

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

27 PRILL (E SHTUNË) ora 18:00
ABSOLUTISHT SUPER
(Helt Super)
Film i animuar, Norvegji
2023, 76 min., kolor, DCP
Rregjia: Rasmus A. Sivertsen
Skenari: Zhill Nju, Keiron Self, Oskar Uilde (Kamilla Krogsveen)
Rolet: Henika Huse, Tobias Santelman, Kari Simonsen

Kategoria e moshës: Për të gjitha grupë-moshat
Bileta: 150 denarë

 

27 PRILL (E SHTUNË) ora 20:00
400 GODITJE
(Les quatre cents coups)
Film artistik, Francë
1959, 99 min., bardhë e zi, 35 mm
Regjia: Fransoa Trifo
Skenari: Fransoa Trifo, Marsel Mousi
Rolet: Zhan Pjer Leo, Albert Remy, Kler Maurie

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë

 

 

 

30 PRILL (E MARTË) ora 18:00
KOMFORTI I VERIUT
(Nothern Comfort)
Film artistik, Gjermani, Islandë, Britani e Madhe
2023, 97 min., kolor, DCP
Regjia: Hafstein Gunar Sigurdson
Skenari: Halldor Halldorsson, Tobias Munte, Hafstein Gunar Sigurdson
Rolet: Lydia Leonard, Timoty Spall, Ella Rumf

Kategoria e moshës: 16 vjeç
Bileta: 150 denarë