Seamus McGarvey fitues i çmimit Kamera e Artë Speciale 300 për kontribut të veçantë në artin e filmit botëror 

Drejtori i IFFK-së “Vëllezërit Manaki”, Simeon Moni Damevski, në konferencën e sotme për media shpalli fituesin e çmimit Kamera e Artë Speciale 300, për kontributin e veçantë në artin filmik botëror, në edicionin e 44-të të festivalit që do të mbahet nga 23 deri më 29 shtator.

Kinematografi, shkrimi i të cilit qëndron pas bashkëpunimit afatgjatë të dyfishtë me Joe Wright (“Pendimi”, “Anna Karenina”, “Cyrano”), pas filmit “Kafshë të Natës” (me regji të  Tom Ford), “Duhet të flasim për Kevinin”. ” (Lynn Ramsey), “Qendër tregtare botërore” (Oliver Stone), “Orët” (Stephen Daldry), “Besnikëri e lartë” (Stephen Frears), “Puthja e fluturës” (Michael Winterbottom), si dhe pas episodit “Ngjitje në kokë” të serialit “Pasqyrë e zezë”, për të cilën fitoi çmimin EMI dhe nominimin BAFTA për fotografinë më të mirë (kinematografi), këtë vit në Manastir do të bëhet pjesë e familjes së madhe filmike në festival,  si fitues i çmimit Kamera e Artë Speciale 300, për kontribut të veçantë në artin e filmit botëror.

Mc Garvey është i nominuar dy herë për Oscar për filmin më të mirë (Kinematografi) – për filmat “Pendimi” (2007) dhe “Anna Karenina” (2012). Ai dy herë fitoi çmimin e Shoqatës Britanike të Kinematografive (BSC) për veprat “Anna Karenina” dhe “Kafshët e natës” (me regji të Tom Fordit) dhe katër herë është nominuar për çmimin BAFTA. Në vitin 2004 ai u nderua me medaljen Limiere për kontributin e tij në artin e kinematografisë, dhënë nga Shoqëria Britanike e fotografisë Mbretërore.

Në konferencë, përzgjedhësit e Festivalit Ndërkombëtar të Kamerës së Filmit shpallën programin e edicionit të 44-të të festivalit të sivjetmë.

Përzgjedhësi i programit Kamera 300 për filma artistikë, Sllagjan Penev, ka paralajmëruar përzgjedhjen jashtëzakonisht të pasur dhe tërheqëse. Përveç filmave maqedonas të paralajmëruar më parë në hapje dhe mbyllje të festivalit, “Shtëpia për fillestarët” dhe “Lena dhe Vladimir”, ndër filmat e paralajmëruar nga Penev do të veçojmë tragjikomedinë proletare të Aki Kaurismakit, GJETHET E RËNA / FALLEN LEAVES, në tandem me kinematografin e tij të zakonshëm, Timo Salminen, i cili gjithashtu do të jetë i ftuar në festival, kërkimi mistik për të pakapshmen në fotografinë dhe muzikën e Wim Wenders,, DITË TË PËRKRYERA/PERFECT DAYS, në bashkëpunim me drejtorin e fotografisë Franz Lustig, i cili do të jetë i pranishëm edhe në Manastir. Drama meditative Chekhov – Romero nga Nuri Bilge Cheylan, PËR BIMËT E THATA/ABOUT DRY GRASSES, në bashkëpunimin e parë me dy kinematografët, Xhevair Shahin dhe Kursat Uresin, të cilët do të shfaqen së bashku në shfaqje në Manastir, trileri Hiçkokokian A ANATOMIA RËNIES/ ANATOMY OF A FALL, e cila fitoi Palmën e Artë në festivalin e fundit të filmit në Kanë, vepër e regjisorit Justine Trier dhe kinematografit Simone Boufil, si dhe simfonisë së pasur të yjeve dhe stilit të Wes Anderson, ASTEROID CITY, me bashkëpunëtorin e tij më të shpeshtë, kinematografi veteran Robert. D. Yeoman.

Përzgjedhësit e programeve të shkurtra, dokumentarë dhe studentorë, Marija Apçevska, Kumjana Nikolova dhe Gjorgi Pulevski, shpallën përzgjedhjet në programet e tyre, ku gjithashtu ka edhe tituj atraktiv, si filmi dokumentar NJERIU ME TË ZEZA/MAN IN BLACK i Wang Bingut, kinematografi i së cilës, Caroline Champetier, e njohur për bashkëpunimet e saj me Leo Carax (HOLY MOTORS), do të jetë gjithashtu e ftuar në festival.