СЛИКИ ОД ЖИВОТОТ НА УДАРНИКОТ на Бато Ченгиќ со грант за реставрација на Канскиот филмски фестивал

СЛИКИ ОД ЖИВОТОТ НА УДАРНИКОТ на Бато Ченгиќ со грант за реставрација на Канскиот филмски фестивал

Победникот на програмата „Заеднички проект за реставрација“ (Joint Restoration Project) на годинешниот Кански филмски фестивал е СЛИКИ ОД ЖИВОТОТ НА УДАРНИКОТ (Slike iz života ...
Рубен Остлунд со ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА триумфираше на 75. Кански филмски фестивал

Рубен Остлунд со ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА триумфираше на 75. Кански филмски фестивал

Социјалната сатира ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА (Triangle of Sadness) му ја донесе втората „Златна палма“ на шведскиот режисер Рубен Остлунд (Ruben Östlund), по триумфот со ...
ПРИКАЖАН ДЕЛ ОД ДОКУМЕНТАРИСТИЧКИОТ ОПУС НА МОМИР МАТОВИЌ

ПРИКАЖАН ДЕЛ ОД ДОКУМЕНТАРИСТИЧКИОТ ОПУС НА МОМИР МАТОВИЌ

Вечерва во Кинотеката се одржа авторска вечер на црногорскиот продуцент, режисер, снимател и сценарист Момир Матовиќ. Беа прикажани кратките документарни филмови МЕТРИ НА ЖИВОТ, ...
Авторска вечер на МОМИР МАТОВИЌ, продуцент, режисер и сценарист од Црна Гора

Авторска вечер на МОМИР МАТОВИЌ, продуцент, режисер и сценарист од Црна Гора

В среда, 25.05.2022, со почеток од 19:00 часот, во Кинотека на Северна Македонија ќе се одржи авторска вечер на црногорскиот продуцент, режисер и сценарист ...
Филмска училница – проект за филмска писменост и креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство

Филмска училница – проект за филмска писменост и креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство

Кинотека, со својата Филмска училница, создава катче за сите деца кои сакаат да се дружат, да гледаат филмови и да учат како од својот ...
МЕТО ЈОВАНОВСКИ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА 8. БАЛКАН ПАНОРАМА ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ВО ИЗМИР

МЕТО ЈОВАНОВСКИ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА 8. БАЛКАН ПАНОРАМА ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ВО ИЗМИР

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот актер Мето Јовановски му беше доделена наградата „Златен ...
ДОДЕЛЕНИ „ЗЛАТНИТЕ ОБЈЕКТИВИ“ НА ОЛГА ЛУКОВСКА ДОНЧИЌ, ФИЛМСКА МОНТАЖЕРКА, И БЛАГОЈА КУНОВСКИ-ДОРЕ, ФИЛМСКИ КРИТИЧАР

ДОДЕЛЕНИ „ЗЛАТНИТЕ ОБЈЕКТИВИ“ НА ОЛГА ЛУКОВСКА ДОНЧИЌ, ФИЛМСКА МОНТАЖЕРКА, И БЛАГОЈА КУНОВСКИ-ДОРЕ, ФИЛМСКИ КРИТИЧАР

Кинотеката, по повод својот „роденден“ на 29 април, секоја година го доделува признанието „Златен објектив“ на филмски работници кои преку својот професионален ангажман придонеле за создавањето, развојот, промовирањето и популаризацијата ...
„ГЕНЕРАЦИЈА: БУЊУЕЛ, ЛОРКА, ДАЛИ“  ВО НАЈАВА НА 12. ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

„ГЕНЕРАЦИЈА: БУЊУЕЛ, ЛОРКА, ДАЛИ“ ВО НАЈАВА НА 12. ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

Под мотото „Будење на сонот“, годинешното 12. издание на Филозофскиот филмски фестивал (ФФФ) ќе биде обележано во знакот на надреализамот и шпанскиот генијален автор ...
ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДАТА „ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ“ НА КИНОТЕКАТА ЗА 2022 ГОДИНА НА 20 МАЈ

ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДАТА „ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ“ НА КИНОТЕКАТА ЗА 2022 ГОДИНА НА 20 МАЈ

Кинотеката, по повод својот „роденден“ на 29 април, секоја година го доделува признанието „Златен објектив“ на филмски работници кои преку својот професионален ангажман придонеле ...